Związek Sybiraków - Koło Gdańsk Oliwa

Koło Sybiraków Gdańsk Oliwa zarejestrowano 14 czerwca 1989 r. Pierwotnie liczyło ono 159 członków, obecnie jest nas razem 65 osób.
Pierwszym naszym kapelanem był Ks. Prałat Brunon Kędziorski a od listopada 2014 r. stałą pieczę duchową sprawuje Ks. Proboszcz Waldemar Waluk.
Spotkania naszej grupy odbywają się przy Archikatedrze Oliwskiej w każdą 2 i 4 środę miesiąca od godziny 16-tej, tam też eksponujemy nasz Sztandar.
Zgodnie ze Statutem Związku Sybiraków realizujemy w różnorodny sposób naszą działalność;
Członkowie naszego koła biorą czynny udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną, przybliżając im wiedzę o naszych przeżyciach z zsyłek i deportacji na „Nieludzką Ziemie" Golgotę Wschodu. W ostatnim pięcioleciu takich spotkań było kilkadziesiąt.
Sybiracy udzielali licznych wywiadów prasowych i radiowych oraz zarejestrowano dla TV Trwam i TV Regionalnych wieloodcinkowe wspomnienia sybiracko-katyńskie.
Staraniem Związku Sybiraków wydane zostały przejmujące 2 tomy książki pt. „Przez Sybir na Ziemię Gdańską" - swoje przeżycia z zsyłek zamieściło kilkunastu członków naszego koła.Pomnik Sybiraków
Uczestniczymy wraz z Pocztem Sztandarowym w uroczystościach narodowych, sybirackich, religijnych i pogrzebowych.
Bierzemy rokrocznie udział w pielgrzymkach Sybirackich na Jasną Górę i w „Marszu Żywych Pamięci" w Białymstoku, oraz do Sanktuarium Matki Bożej Sybirackiej w Grodźcu.
Organizujemy coroczne spotkania opłatkowe i „przy jajeczku wielkanocnym", zapraszamy nań zaprzyjaźnionych i życzliwych gości.
Z dobrowolnych składek zasilamy fundusz stypendialny dla młodzieży przybyłej z Kazachstanu uczącej się w trójmiejskich uczelniach.
Na nasze spotkania zapraszamy ciekawych ludzi, a byli u nas lekarze, terapeuci oraz dyr. Zakładu Karnego w Gdańsku, dzięki którego uprzejmości odwiedziliśmy celę, gdzie osadzony był Marszałek Józef Piłsudski. W celi tej złożyliśmy wiązankę z biało czerwonych kwiatów i wysłuchaliśmy prelekcji o życiu, zasługach oraz okoliczności osadzenia w areszcie Marszałka.
Zgodnie ze Statutem obowiązuje nas wzajemna opieka. Odwiedzamy chore osoby, wspieramy i pomagamy w zakupach. W kole naszym panuje serdeczna atmosfera.

Archikatedra

Msze św. w niedziele:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30 (suma), 13:00, 18:00, 20:00

Dni powszednie:
7:00, 8:00,18:00

Kościół św. Jakuba
(tylko w czasie roku szkolnego)

Msze św. w niedziele:

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, piątek:

wtorek, czwartek, sobota:

W Triduum Paschalne kancelaria czynna tylko w Wielki Czwartek